Dr. Stefan Ihde felfedi az összefonódást
Dr. Stefan Ihde, a kortikobazális implantológia neves szakértője nemrégiben egy TikTok videóban beszélt a kortikobazális implantológia oktatásának hiányáról Németország, Ausztria és Svájc egyetemein. A videó gyorsan elterjedt az interneten, és számos reakciót váltott ki a fogászati szakma képviselői és a laikus közönség körében egyaránt.
Dr. Ihde szerint a probléma gyökere a pénzügyi érdekekben keresendő. “Általában az emberek azt teszik, amiért fizetnek nekik,” mondta. “Például a páciensek fizetnek nekem az implantátumok behelyezéséért, és én megteszem, amit tudok. Egy egyetemi professzor esetében nem olyan egyértelmű, honnan kapja a pénzét, de biztos, hogy nem csak az államtól vagy az egyetemtől kap pénzt. Sokkal több pénzt kap az implantátum gyártótól.”
Dr. Ihde kifejtette, hogy az iparági támogatások nagyban befolyásolják az egyetemi oktatást. “Az ipar meghatározza, hogy mit kell tanítania az óráin. Alapvetően a modern professzor nem kutat. A modern professzor a gyártócégek által írt orvostechnikai eszközök használati utasításait olvassa fel, mert ezért fizetik őt.” mondta.
A videóban Dr. Ihde arra is rávilágított, hogy a kortikobazális implantátumok, amelyek olcsóbbak és funkcionálisabbak, miért nem kerülnek be az egyetemi tananyagba. “A kortikobazális implantátumok nagyon olcsó és nagyon funkcionális eszközök, és nem érdekem, hogy fizessek az egyetemnek azért, hogy ezt tanítsák. Én magam tanítom ezt az egyetemen kívül,” magyarázta.
Dr. Ihde szerint az implantátumok ára nagyban függ a marketing csatornáktól. “A kortikobazális implantátumok postai úton rendelhetők meg. Darabonként körülbelül 60-80 euróba kerülnek. Ez meglehetősen megfizethető. Ez az, amit a fogorvos és a páciens is szeretne,” mondta. Ezzel szemben a csúcsmárkájú implantátumok, mint például a svájci Nobel márka, körülbelül 300-350 euróba kerülnek, ami jelentős különbség.
Dr. Ihde videójában kritizálta az egyetemeket és a professzorokat is, akik szerinte inkább az iparági érdekeket szolgálják, mintsem a valódi oktatást és kutatást. “Sok professzor nemcsak ezeknek a cégeknek a fizetési listáján szerepel, hanem jutalékot is kap minden eladott implantátum után a területén. Ez természetesen összeadódik és drágává teszi az implantológiát. Ez az elmúlt 20-30 évben egyre inkább elterjedt, és gyakorlatilag megszüntette a szabad kutatás lehetőségét, mivel senki sem akar olyan projekteket indítani, amelyek esetleg negatív eredménnyel zárulhatnak egy nagy implantátumgyártóra nézve.” mondta.
A videó végén Dr. Ihde kemény szavakkal illette a jelenlegi rendszert. “Ez nem fair, de nagy hatalmuk van. Ez természetesen nem demokratikus, és nagyon nehéz megérteni, miért történik ez a demokratikus országokban. De ez a helyzet. Az implantológiát már 20 évvel ezelőtt is a fogászat “vöröslámpás negyedének” nevezték német professzorok, ami arra utal, hogy ezen a területen nem mindig a tisztességes és átlátható gyakorlatok dominálnak.” Szerinte ez a helyzet azóta sem változott, és továbbra is problémák vannak az implantológia oktatásával és kutatásával az egyetemeken. “Én ezt maffiának nevezném,” zárta gondolatait.
Dr. Stefan Ihde szavai komoly vitákat váltottak ki a fogászati közösségben és azon túl is. Sokak szerint ideje lenne újragondolni az egyetemi oktatás és az iparág közötti kapcsolatot, hogy a páciensek valóban a legjobb ellátásban részesülhessenek.