Mikor és hányszor mossunk fogat?

A fogmosás alkalmával a fogakon, illetve fogpótlásokon lévő baktériumokból, ételmaradékból és elhalt hámszövetekből álló réteget (biofilmet,plakkot) távolítjuk el – mondja a Raschella Nicoletta dentalhigiénikus. Ez a biofilm a nyálban lévő ásványi anyagok hatására 24-48 órán belül fogkővé alakul, ezért egy fogmosást sem szabad kihagyni. Megfelelő technikával, napi kétszer 2 perces alapos fogmosás elegendő a megfelelő szájhigiénia fenntartásához. Reggel evés után fél órával, és este lefekvés előtt kell fogat mosni, mivel az éjszakai csökkent nyáltermelődés miatt a száj pH-ja a savas irányba tolódik, ami fogszuvasodáshoz és ínygyulladáshoz vezethet.

PubMed-en megjelent “Tooth brushing and oral health: how frequently and when should tooth brushing be performed?” című cikkében Harald Löe állítja: naponta egyszeri fogmosás elegendő lehet a szájhigiénia fenntartásához, ha megfelelően végezzük . Löe szerint az alapos napi egyszeri fogmosás hatékony lehet a fogszuvasodás és a fogágybetegségek megelőzésében, de a legtöbb ember nem távolítja el megfelelően a lepedéket ilyen gyakorisággal. Ezért a fogorvosok általában a napi kétszeri fogmosást javasolják. Az étkezések utáni fogmosás különösen fontos a lepedék és az ételmaradékok eltávolítása érdekében. Mivel napközben folyamatosan eszünk, iszunk, ezért ha választani kell, a lefekvés előtti fogmosást soha ne mulasszuk el. A fluoridtartalmú fogkrémek használata szintén kulcsfontosságú a fogszuvasodás megelőzésében.

Forrás: Löe, H. (2000). Tooth brushing and oral health: how frequently and when should tooth brushing be performed? Journal of Clinical Periodontology, 27(3), 179-182.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *