Fogorvosi esetek vitorlás hajón

Lassan véget ér a balatoni hajós szezon, és a hajósok tekintete messzebbre vetődik. Távoli kikötők, messzi tengerek lebegnek a szemük előtt. Vitorlás kalandra indulni izgalmas élmény, azonban ha távol vagyunk a szárazföldtől ijesztő lehet a távolság a szakmai segítségtől, különösen ha egészségügyi problémákra gondolunk. Idegen ételek, furcsa higiéniás viszonyok, tengeri betegség, napszúrás… Gyakran figyelmen kívül hagyott aspektusa az egészségnek a vitorlázás során a fogászati ellátás. Ebben a cikkben tippeket adunk hogyan kezeljük a fogászati sürgősségi helyzeteket a tengeren és javaslatokat a jó szájhigiénia fenntartásához az utazás során.

Dr. Koronczay László a Hungarodental vezető fogorvosa szerint mielőtt vitorlát bontana, alapvető, hogy Ön és hajós társai fogászati vizsgálaton essenek át. Ez segít azonosítani az esetleges problémákat, amelyek az út során felmerülhetnek és lehetőséget ad azok kezelésére indulás előtt. Emellett egy alapos Gyengéd Biofilm Terápia is segíthet megelőzni a fogászati problémákat a tengeren.

Létfontosságú továbbá egy jól felszerelt fogászati sürgősségi készlet összeállítása. Ez a készlet jó, ha a következőket tartalmazza:

  • Fájdalomcsillapítókat (pl. ibuprofen vagy acetaminofen)
  • Antibiotikumot pl. Amoxicillin+klavulánsav kombinációt, lagalább 875mg kiszerelésben. Figyelem! Az antibiotikum beszedése előtt mindenképpen konzultáljon legalább telefonon egy orvossal!
  • Ideiglenes fogtömő anyagot (kapható a legtöbb külföldi gyógyszertárban) vagy fogviaszt a törött fogak éles széleinek lefedésére. Ez nálunk is kapható gyógyszertárban, drogériában.
  • Vattagolyókat és gézlapot
  • Csipeszt
  • Egy kis tükröt

Ezek a kellékek segítenek kezelni az apróbb fogászati problémákat és enyhíteni a kellemetlenségeket amíg nem talál fogorvost.

Gyakori Fogászati Sürgősségi Esetek és azok Kezelése

A tengeren töltött idő alatt különböző fogászati események történhetnek. Tudni kell hogyan kezelje ezeket a helyzeteket, segíthet megelőzni a további szövődményeket és biztosítani az hajóstársak biztonságát. A fogfájás olyan intenzív fájdalmat okozhat, amelyet hosszú távon senki sem képes elviselni. Különösen a tengeren szolgálatot teljesítő tengerészek számára a súlyos fogfájás nehezen kezelhető a hajó orvosi ládájában található gyógyszeres eszközökkel. Tekintettel arra, hogy a megelőzés jobb, mint a gyógyítás, a megfelelő fogászati és szájhigiénia a tengeren elengedhetetlen, mivel a fájó fog a súlyosabb problémák, például tályogok, ínybetegségek és fogvesztés kezdete lehet. Ráadásul a fogászati és szájegészség alapvető része az általános egészségünknek és jólétünknek.

A leggyakoribb fogászati problémák a következők:

Fájó fog: A baktériumok filmréteget, lepedéket képeznek a rendszeresen nem tisztított fogak felszínén. A baktériumok a lepedékben lévő cukorból savakat termelnek. A savak feloldják a fog zománcának felületét és kialakul a szuvas fog. Nincsenek tünetek, amíg a zománc annyira nem károsodik, hogy a baktériumok által termelt savak elérik a fogideget, és el nem kezdik ingerelni azt. Tipikus hogy cukorra, hidegre erős fájdalommal reagál a fog.

Letörött fog: Hasonló tüneteket produkál ha hirtelen letörik a fog. Általában mechanikai sérülések által törnek le a fogak, de a háttérben legtöbbször a fogszuvasodás miatt meggyengült fogszerkezet áll.

Kiesett tömés és korona esetén is hasonló a szituáció.

De mi is a teendő ilyenkor?

A sós vizes öblögetés a szent grál: öblögessen langyos, enyhén sós vízzel. A tengeren ebből sok van, de a tengervíz túl sós, mindig higítsa fel édes vízzel. A sós víz csökkenti a fájdalmat, csillapítja a vérzést. Ha enyhültek a fájdalmak tömje be ideiglenes tömőanyaggal, fogviasszal. Vész esetén a sima gyertyaviasz és vattagolyó egybegyúrt kombója is jó, vagy az egyszer használatos puha füldugó anyaga is megfelelő lehet.

Ha ütés miatt törött le a fog, az arc külső részét borogassa jéggel, hideg tárggyal a duzzanat csökkentése érdekében.

Ha a fenti terápia nem használ, vagy nagyobb a baj, akkor mélyebbre jutottak a baktériumok, vagy más a probléma oka. Ilyenkor érdemes már a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót szedni szükség szerint. Konzultálni kell telefonon egy fogorvossal, és lehet hogy az orvos javaslatára az antibiotikum terápiát is el kell kezdeni. Kerülje a forró vagy hideg ételeket és italokat, mivel ezek fokozhatják a fájdalmat, és amint lehetősége nyílik, keresse fel a fogorvost.

Kiesett Fog: Ha olyan ütés érte a fogat hogy gyökerestül kiesett, létfontosságú hogy gyorsan cselekedjen, ezzel növelve a fog megmentésének esélyeit. Fogja meg a fogat a koronájánál (az a rész, amely látható a szájban) és kerülje a gyökér érintését. Óvatosan öblítse le a fogat sós vízzel, hogy eltávolítsa a koszt vagy szennyeződéseket, de ne dörzsölje vagy távolítsa el a hozzátartozó szövetdarabokat. Ha lehetséges, próbálja visszahelyezni a fogat a helyére, ügyelve arra, hogy helyesen álljon. Ha ez nem lehetséges, helyezze a fogat egy kis edénybe tejbe vagy sóoldatba. Azonnal keressen sürgősségi fogászati ellátást, mivel az idő kritikus a fog megmentésében.

Fogászati Tályog: A fogászati tályog súlyos fertőzés, amely jelentős fájdalmat és duzzanatot okozhat. Ha tályogot gyanít, öblögessen meleg sós vízzel és szedjen vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót szükség szerint. Konzultáljon fogorvossal az antibiotikum szedését illetően. Alkalmazzon hideg borogatást az arc külső részére a duzzanat csökkentése érdekében. Amint lehet, keressen sürgősségi fogászati ellátást, mivel a tályog komoly szövődményekhez vezethet, ha kezeletlenül marad.

Szájhigiéniai Tippek:

A jó szájhigiénia fenntartása a tengeren alapvető a fogászati sürgősségi helyzetek megelőzéséhez és a hajóstársak általános egészségének biztosításához. Íme néhány tipp, amelyek segítenek egészséges szájat fenntartani a vitorlázás során:

  • Mossa fogát naponta legalább kétszer puha sörtéjű fogkefével.
  • Használjon fogselymet néha a fogak közötti lepedék és ételmaradékok eltávolítására.
  • Korlátozza a cukros és savas ételek és italok fogyasztását, mivel ezek hozzájárulhatnak a fogszuvasodáshoz és az erózióhoz.
  • Igyon bőven vizet a hidratáltság fenntartásához, ami segít eltávolítani az ételmaradékokat és a baktériumokat is.
  • Kerülje a fogak eszközként való használatát (pl. üvegek vagy csomagok kinyitására), hogy elkerülje a fogak letörését vagy repedését.
  • Étkezzen vitamindúsan. A vitamin szegény étrend fogínygyulladáshoz és foglazuláshoz vezethet. Réges-régen tipikus hajós betegég volt.

Jó tanács tengeri betegség esetén:

Ha tengeri betegek leszünk és az elfogyasztott étel visszajön, a legtöbben rohannak utána fogat mosni. Ne tegye! A gyomortartalom savas közege megpuhítja a fogzománcot, amit a fogkefével elsikál. Inkább csak öbítse ki a száját vízzel, és várjon negyed-fél órát. Ezalatt a nyál regenerálja a száj pH-ját és visszaerősödik a zomác. Utána mehet a fogmosás.

Nem akar partra szállni? Menjen a tengeri hajós fogorvosok egyikéhez 🙂

Következtetés

A fogászati sürgősségi helyzetek stresszesek és nehéz kezelni őket, különösen, ha messze van egy fogorvostól. Megfelelő előkészületekkel, a gyakori fogászati problémák kezelésének ismeretével és a jó szájhigiénia fenntartásával segíthet biztosítani egészségét és jólétét a vitorlázás során. Ne feledje, hogy sürgősségi esetben minél hamarabb keresse fel a fogorvost, és élvezze a szabadságot szeretteivel amely a nyílt tenger felfedezésével jár.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *